Przetłumacz na:

wtorek, 16 października 2012

Preparat na odchudzanie | L-karnityna skuteczna pomoc w odchudzaniu

L-karnityna znajduje się w wielu suplementach diety pomagających zredukować masę ciała, a także obecna jest w odżywkach dla sportowców. Podstawową jej funkcją jest udział w spalaniu tłuszczów w organizmie człowieka.

L-karnityna jest związkiem należącym do witaminoidów. Pełna nazwa tego związku to kwas beta-hydroksy-gamma-trimetyloaminomasłowy. Występuje w pewnych ilościach w organizmie człowieka i zwierząt. Syntetyzowana jest z aminokwasów (lizyny i metioniny) w nerkach i wątrobie, a magazynowana w mięśniach. Do organizmu dostarczana jest też z dietą, głównie z produktami mięsnymi i mlekiem. Produkty roślinne zawierają śladowe ilości tego związku.

Rola L-karnityny

Podstawową funkcją L-karnityny jest udział w transporcie kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie ulegają one przekształceniu na energię. L-karnityna łączy się z kwasami tłuszczowymi dzięki zdolności przyłączania grup acylowych. W wyniku połączenia kwasu tłuszczowego z L-karnityną powstaje związek o nazwie acylokarnityna i w tej formie przechodzi do wnętrza mitochondriów. Następnie następuje uwolnienie karnityny z połączenia i cykl się powtarza.

Ze względu na tę właściwość L-karnityna często dodawana jest do suplementów diety wspomagających redukcje masy ciała. L-karnityna pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ wykorzystuje tłuszcz zapasowy jako źródło energii. Należy jednak pamiętać, że samo stosowanie suplementu zawierającego ten związek nie wystarczy. Istotna jest regularna aktywność fizyczna, mobilizująca mięśnie do pracy, a co za tym idzie – do wykorzystywania zapasów tłuszczu jako źródła energii. Poza tym należy też pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety.

L-karnityna biorąc udział w utlenianiu kwasów tłuszczowych, przyczynia się do zaopatrywania mięśni w energię. Jej niedobór w organizmie może prowadzić do spadku siły mięśni, ale może także spowodować ich uszkodzenie. Ponadto L-karnityna jest bardzo ważnym związkiem wpływającym na prawidłowe funkcjonowanie mięśnia sercowego. Jej niedostateczna ilość może prowadzić nawet do wystąpienia niedokrwiennej choroby serca bądź do zaburzeń w pracy tego narządu.

Stosowanie L-karnityny polecane jest nie tylko osobom odchudzającym się, lecz także sportowcom w okresach intensywnych ćwiczeń fizycznych. Pomaga ona w zaopatrywaniu mięśni w energię podczas intensywnego wysiłku.

Ostatnio L-karnitynie zaczęto przypisywać coraz to nowe właściwości. Stwierdzono, że pozytywnie wpływa ona również na układ nerwowy i na odporność organizmu, a także przydatna jest w leczeniu cukrzycy i niepłodności.

Bibliografia

Świderski F. Żywność wygodna i żywność funkcjonalna, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2003, ISBN 83-204-3228-6
Sikorski Z.E. Chemia żywności - odżywcze i zdrowotne właściwości składników żywności, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2009, ISBN 978-83-204-3630-3
Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7
Biernat J. Żywienie a uroda, Astrum, Wrocław 2006, ISBN 83-7277-239-8

mgr Anna Mazurek
Źródło:
http://abcodchudzanie.pl/l-karnityna-skuteczna-pomoc-w-odchudzaniu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz